Preliminary Program

BEST PRACTICES IN STEM EDUCATION
Friday, June 10, 2016 (8:15 am - 3:15 pm)
Westfield State University, Horace Mann Center
577 Western Avenue, Westfield MA 01086

8:15 – 9:00 am:  Breakfast and Check-In (Garden Room)

9:00 – 9:20 am:  Opening remarks: TBD (Garden Room)

9:30 – 11:30 am:  Concurrent Session 1

Session 1A (Classroom 1):  Integrating Research into and Across the Curriculum

  1. Implementing an Authentic Research Curriculum:  It can be done – Michael Buckholt and Jill Rulfs, Worcester Polytechnic Institute
  2. Theory into Practice: Scientific Inquiry and the General Education Curriculum – Kimberly Farah and Michael Daley, Lasell College
  3. Course-Based Research in an Organic Chemistry II Lab: Structure, Results, and Assessment Course-Based Research in an Organic Chemistry II Lab: Structure, Results, and Assessment – Kevin Shea, Smith College
  4. Course-Based Research in Introductory Biology Labs: A Case-Study of Authentic Research in the Mill River – Marney Pratt, Smith College
  5. Metagenomics of Fermented Foods – Jessica Kaufman, Endicott College

Session 1B (Classroom 2):  Innovative Pedagogical Techniques

  1. Team-Based Learning a Fun and Effective Approach for Student Learning - Lorrie Comeford and Kristen Pangallo, Salem State University
  2. Coverage or Comprehension: Conflict at the Center of Student Centered Learning - Jennifer Berg, Fitchburg State University
  3. Flipping Anatomy Content with the Aid of Interactive 3D Modeling Software - Natalie Farny, Worcester Polytechnic Institute
  4. Excellence for All: An Invitational Approach to Physics Teaching - Vandana Singh, Framingham State University

11:30 am – 12:20 pm:  Lunch

12:30 – 1:20 pm:  Concurrent Session 2

  1. Session 2A (Classroom 1): Structured Student Engagement to Enhance Discourse and Reasoning - Jennifer McNally, Curry College
  2. Session 2B (Classroom 2):  Active Learning Strategies in Project-Based Courses - Marja Bakermans and Elisabeth Stoddard, Worcester Polytechnic Institute
  3. Session 2C (Classroom 3):  NeuroBytes: Build Your Own Nervous System - Joseph Burdo and Zach Fredin, Boston College

1:30 – 3:00 pm:  Concurrent Session 3

Session 3A (Classroom 1):  Writing and Departmental/Institutional Support

  1. Using Exemplars to Improve Student's Lab Report Writing - Erin Rehrig and Lisa Grimm, Fitchburg State University
  2. Enhancing STEM student Success with a Disciplinary Based Support Center - Kathleen Sweeney, Audrey Frater, and Joyce Wang, Middlesex Community College
  3. Student Responses to Peer-led instruction: Comparison of Supplemental Instruction Leaders vs Peer Discussion Leaders  - Amanda Simons and Aline Davis, Framingham State University
  4. Lessons learned from a Faculty Learning Community on Innovative Pedagogy in STEM - Sheila Schreiner, Salem State University

Session 3B (Classroom 2): Assessment, Inclusion, and Efficacy

  1. Using Formative Assessment to Guide Oral Exams in Upper-Division STEM Courses - Jennifer Berg, Fitchburg State University
  2. Best Practices for Enhancing Student Self-Efficacy in STEM - Sally Quast, Jean Cremins, and Patricia Richard, Middlesex Community College
  3. Cribbing for Results: Use of Crib Cards for STEM Assessment - Joyce Shaw and Melissa Almeida, Endicott College
  4. Research-Based Strategies for Improving Women and Minority Students' STEM Experience - Oscar Fernandez, Wellesley College

3:00 – 3:15 pm:  Closing Remarks and workshop evaluation

3:30 pm:  Optional Tour of New Science Building